مدیر کل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه‌ تجارت، ضمن تشریح وضعیت فعالیت شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایرانی در عراق و استفاده از ظرفیت این کشور برای تجارت، اعلام کرد که طی پنج سال فعالیت این شرکت‌ها در عراق، ٨٨ پروژه توسط ۴١ شرکت ایرانی به ارزش چهار میلیارد دلار اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا، صبح امروز (سه‌شنبه) در محل اتاق بازرگانی ایران، نشست فعالان صنعت ساختمان، زیرساخت، فنی و مهندسی و بیمارستان‌سازی ایران با موضوع توسعه مشارکت در پروژه‌های عمرانی و زیرساختی عراق با راهبری اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق برگزار شد.

اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، این همایش در تهران را پیش از برگزاری «چهارمین نمایشگاه چابک صنعت ساختمان و زیرساخت ایران در عراق- بغداد ٢٢-٢٠ فوریه» با حضور مسئولان اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و نمایندگان عراقی و مسئولان سازمانتوسعه‌ تجارت را برگزار کرد.

در این برنامه، عبدالامیر ربیهاوی- مدیر کل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه‌ تجارت- ضمن ابراز امیدواری از اینکه از این دست رویدادها منجر به توسعه‌ تجارت و همچنین ثبات در بازار عراق است،   اظهار کرد: این رویدادها یکی از راهکارهای مهم برای ورود به بازار عراق و ثبات در آن است. در خصوص وضعیت شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایرانی در عراق و فعالیت‌هایی که طی سال‌های گذشته داشته‌اند، می‌توان گفت که از سال ٢٠١٢، موضوع فعالیت شرکت‌های فنی و مهندسی ایران و حضور در بازار عراق، رشد چشمگیری داشته است. از سال ٢٠١٢ تا سال ٢٠١٧ (در سال ٢٠١٧) که بیشترین حضور را در این بازار داشته‌ایم، حدود چهارمیلیارد دلار پروژه در عراق اجرایی شده است.

وی افزود: طی این مدت این پروژهای اجرا شده با ثبت ۴١ شرکت بزرگ فنی و مهندسی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در عراق انجام شده و از این لحاظ بین‌المللی هستند که علاوه بر عراق، سابقه‌ اجرای پروژه در سایر کشورهای جهان را داشته‌اند؛ اما عراق بالاترین تعداد شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایرانی را طی سال‌های اخیر چه به لحاظ تعداد و چه به تعداد حجم به خود دیده است و بالاترین ارزش انجام پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی در کشور عراق بوده است.

این مقام مسئول در سازمان توسعه‌ تجارت خاطرنشان کرد: متأسفانه حضور تروریست‌های داعشی که از سال ٢٠١٢ آغاز شد و تا ٢٠١٨-٢٠١٧ هم در عراق ادامه پیدا کرد، موجب شد که مشکلاتی برای شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران پیش آید که علاوه بر اینکه منجر به خسارات شد، موجب شد عراق در پرداخت مطالبات ایران دچار مشکل شود.

ربیهاوی تصریح کرد: علیرغم همه این مشکلات شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی در عراق اما حدود ٨٨ پروژه به ارزش چهار میلیارددلار در عراق توسط ۴١ شرکت به بهره‌برداری رسید. خوشبختانه هنوز هم این فعالیت‌ها ادامه‌ دارد. پروژه‌های بسیار مهمی در بخش اقلیم کردستان و در بخش دولت مرکزی عراق به اجرا گذاشته شد که شامل انواع پروژه‌ها نظیر ساخت سد، راه، تونل، کارخانه و مجتمع‌های مسکونی، انواع نیروگاه‌ها و... می‌شود که همه این‌ها طی چند سالی که در عراق اجرایی شده است، تحولی را در خدمات فنی و مهندسی در بازار عراق به وجود آورد؛ علاوه بر اینکه شرکت‌ها بازار خوبی را نسبت به بازار سایر کشورها به دست آورند، راه را هم برای شرکت‌های کوچکتر که به‌دنبال بازارهای همسایه بودند، باز کرد.

مدیر کل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه‌ تجارت ادامه داد: ادامه‌یحضور شرکت‌های ایرانی در عراق، اما ادامه‌ی متفاوت‌تری نسبت بهسال‌های ٢٠١٧-٢٠١٢ بود؛ طی آن سال‌ها، موضوع ضمانتنامه‌هایمبتنی بر قرارداد (شامل سه بخش اجرای تعهد، حسن انجام کار وضمانت‌نامه برگشت ِ پیش‌پرداخت‌ها) مطرح بوده که توسط بانک‌هایمحلی عراق و همچنین بانک‌های ایران، مشکلی هم نبوده است؛ اما ازسال ٢٠١٨-٢٠١٧ تاکنون به دلیل مسائل تحریمی علیه ایران، سبب شدکه برای صدور ضمانت‌نامه بانکی برای ورود شرکت‌های ایرانی بهمناقصات دولتی با مشکل مواجه شویم و کار سخت‌تر شود. در اینسال‌هایی که برای شرکت‌های ایرانی، ضمانت‌نامه صادر نمی‌شود، اینشرکت‌ها مجبور شده‌اند که رویکرد خود را تغییر داده و از بحث شرکت درمناقصه و گرفتن آن به موضوع پیمانکاری روی بیاورند. البته در اینموضوع هم فعالانه و بصورت چشمگیر فعالیت داشته‌اند؛ بطوریکه بالغبر یک میلیارد دلار در سال، پروژه‌های متعدد را در عراق اجرایی می‌کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه عراق، کشوری در حال بازسازی و ثروتمند است و سالانه بین ٨۵ تا ١٠٠ میلیارد دلار فروش نفت دارد و ۴۵٠ هزار میلیارد بودجه سه ساله آن‌ها تصویب‌ شده است، گفت: با این حجم ثروت و ظرفیت‌های مختلف عراق، بهترین فرصت برای حضور شرکت‌های ایرانی است. همانطور که اشاره شد، مشکلاتی که در عراق وجود دارد را دیده‌ایم، امیدوار هستیم با مذاکرات سیاسی ومذاکراتی که بین کمیسیون مشترک ایران و عراق انجام می‌شود و تاکیداتی که داریم، مشکلات حل شوند و بتوانیم در سایه رفع مشکلات، حضور مستقیم در مناقصات داشته باشیم و از ظرفیت عراق در پروژه‌های مختلف استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به جمعیت ۴٣ میلیون نفری عراق که در حال رشد (بالغ بر شش درصد) هم هست، در حال حاضر عراق به دومیلیون و ۵٠٠ هزار دستگاه واحد مسکونی تا سال ٢٠٢۴ نیاز دارد؛ این رشد جمعیت و نیاز به واحدهای مسکونی، تنها در همین زمینه مسکونی، شرکت‌های ایرانی می‌توانند حضور بهتر و فعال‌تر داشته باشند. هم‌اکنون شرکت‌های ایرانی در نجف، کربلا، بغداد و...،   بسیار حضور خوب و پررنگی داشته و پروژه‌های بالای ١٠٠٠ واحد را در دست اجرا دارند. هر چند که این پروژه‌ها به صورت پیمانکاری هستند، اما همین حضور، سبب شده که درآمد ارزی بسیار خوبی را برای کشور داشته باشند.

ربیهاوی ادامه ادامه داد: در این خصوص که شرکت‌های ایرانی در بازارهای عراق با سود و با موفقیت، حضور داشته و فعالیت خود را ادامه دهند، ضمن اینکه شرکت‌های جدید حضور پیدا کنند، این اطمینان را می‌دهیم که بازار عراق، یکی از بهترین بازارها است که شریک تجاری دوم ما هستند. سالانه حدود ١٠ میلیارد دلار صادرات گاز و کالا به عراق داریم، صادرات خدمات فنی و مهندسی ما نیز در میان صادرات سایر کشورها، بهترین است؛ بنابراین  توصیه ما این است که بازار عراق را از دست ندهیم. سازمان توسعه‌ تجارت، به‌عنوان متولی و بخش نظارتی و حکومتی و همکار در شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، کمیته ماده ١٩ را دارد؛ این کمیته ماده ١٩، در اختیارشرکت‌های خدمات فنی و مهندسی است و شرکت‌ها می‌توانند با ارائه اطلاعات و قراردادهای خود، از امتیازهای ویژه (تخفیفات ‌هایمالیاتی، بحث‌های تخفیفات تامین اجتماعی، استفاده از مشوق‌های صادراتی و همچنین تعهد ارزی کمتر نسبت به سایر صادراتکالاهای دیگر) برخوردار شوند. به طور مثال در صادرات کالای دیگر که بین ٨۵ الی ١٠٠ درصد تعهد ارزی ایجاد می‌شود اما در موضوع شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، این تعهد ١٠ درصد است. ضمن اینکه می‌توانیم مناقصات دولتی را در اختیار شرکت‌ها بگذاریم تا بتوانند استفاده کنند؛ ضمن اینکه هیأت سرمایه‌گذاری عراق زیر نظر مستقیم نخست وزیری است و از این جهت می توان از ظرفیت هیات سرمایه‌گذاری استفاده کرد. همچنین از ظرفیت بخش خصوصی عراق نیز می‌توان بهره گرفت.

پیرو برگزاری چهارمین نمایشگاه چابک ایران در عراق، ویژه صنعت ساختمان و زیر ساخت و فنی و مهندسی و بیمارستانسازی، رئیس مؤسسه تسهیلگران تجارت فکرفردا، مجری برگزاری این نمایشگاه چابک، طی سفرهایی به بغداد، از تجار مرتبط با این حوزه در بغداد دعوت ویژه به عمل آورد.

در این راستا،طی دیدارهایی با رؤسای اتحادیه های رجال الاعمال عراق و پیمانکاران عراق نیز، مقرر شد این اتحادیه ها از تجار و شرکت های عضو خود به صورت ویژه دعوت به عمل آورند و همکاری همه جانبه خود را برای برگزاری شایسته این نمایشگاه ویژه اعلام نمودند.

 

 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: دولت و فعالان اقتصادی عراق با مذاکراتی که انجام داده‌اند در تلاش برای حل رابطه دینار و دلار در ارتباط با ایران و دیگر کشورها هستند. در این زمینه مذاکراتی بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی عراق انجام شده است.

به نقل از خبرگزاری ایلنا، خبرها حاکی از آن است که صرافی‌های رسمی و بانک‌های عراق هرگونه مبادله ارزی با پنج کشور از جمله ایران را منع کرده‌اند و در این شرایط تاجران ایرانی تنها می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از بازار عراق آن هم با قیمتی گران‌تر از نرخ ارز در بازار رسمی این کشور تامین کنند.

با این حال یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به این خبر آن را امری گذرا و مسبوق به سابقه دانست و گفت: این اتفاق در رابطه تجاری ایران و عراق موضوع جدیدی نیست، از حدود سه ماه پیش دولت عراق با هدف تنظیم رابطه بین دینار و دلار قواعدی را وضع کرده است. براساس این قواعد تمام واردکنندگان کالا به عراق باید ارز خود را از بانک مرکزی عراق به قیمت رسمی بگیرند، پیش‌تر این کار از طریق صرافی‌ها نیز انجام می‌شد.

وی افزود: به دلیل محدودیتی که واردکنندگان کالا از ایران در دستیابی به دلار در بازار رسمی با آن روبه‌رو هستند، دلار را از بازار آزاد تهیه و از طریق صرافی‌ها مبادله می‌کنند. میان قیمت دلار در بازار آزاد عراق و بانک مرکزی این کشور ۲۰ درصد احتلاف وجود دارد و این امر برای تاجران ایرانی مساله‌ساز شده است. در همین حال دولت و فعالان اقتصادی عراق با مذاکراتی که انجام داده‌اند در تلاش برای حل رابطه دینار و دلار در ارتباط با ایران و دیگر کشورها هستند. در این زمینه مذاکراتی بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی عراق انجام شده است.

آل‌اسحاق ادامه داد: اکنون مشکلات عراق با ترکیه در این زمینه حل شده و در مورد ایران هم موضوع به احتمال قوی حل خواهد شد و جریان تجارت تاجران ایرانی به عراق با مشکل رو‌به‌رو نخواهد شد. راهکارهایی است که اتخاذ آنها سبب می‌شود هم عراقی‌ها به نظم مطلوب برسند و هم جریان تجارت ایرانی‌ها برقرار برسد. عراق این مساله را با عربستان نیز دارد و همه ریشه در سیاستی دارد که دولت این کشور برای تنظیم رابطه دینار و دلار پیش گرفته است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق شایعات مربوط به تاثیرگذاری این جریانات بر بازار داخلی ارز در ایران را تکذیب کرد و گفت: رابطه پولی ایران و عراق بر دو قسم است، یک بخش شامل مبادلات مالی بخش دولتی ایران و عراق می‌شود که صادرات گاز، برق و از این قبیل را در برمی‌گیرد و دیگری رابطه پولی میان بخش خصوصی دو کشور است.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی ایران و عراق تاکنون بحرانی را در تجارت تجربه نکرده‌اند و حداقل ضرر را داشته‌اند. در حال حاضر نیز جریان صادرات ایران به عراق از ثبات برخوردار است و حتی در هشت ماهه امسال صادرات ایران به عراق ۳۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و به ۶ میلیارد دلار رسیده است، پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به ۱۱ میلیارد دلار هم رشد کند.

یک عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق ضمن اشاره به اظهارات اخیر رئیس کل بانک مرکزی در آغاز صادرات ریالی به عراق و افغانستان، گفت: اجرای چنین سیستمی در این کشور‌ها، فرایند رفع تعهد سپاری ارزی را برای صادرکنندگان تسهیل خواهد کرد.

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ اواخر هفته قبل، «محمدرضا فرزین» رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست شورای دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی، از آغاز صادرات ریالی به کشور‌های افغانستان و عراق خبر داد.


رئیس کل بانک مرکزی در این نشست گفت: طرح ریال برون مرزی ماه‌های زیادی است که در بانک مرکزی در حال بررسی بوده و با اجرایی شدن آن، درخواست صادرکنندگان برای صادرات ریالی به افغانستان و عراق حل می‌شود.


«یحیی آل اسحاق» رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با بازارنیوز پیرامون جزئیات صادرات ریالی ایران به عراق اظهار کرد: از چنین موضوعی اطلاع نداریم و بانک مرکزی هنوز چیزی در این مورد به  ما نگفته است. این وظیفه بانک مرکزی است که پیرامون صادرات ریالی به عراق اطلاع‌رسانی کند.


«سید حمید حسینی» عضو اتاق مشترک ایران و عراق هم مانند رئیس این اتاق نسبت به برخی از ابعاد بکارگیری «ریال آفشور» در مبادلات تجاری دو کشور ابراز بی‌اطلاعی کرد، اما پیرامون سوابق، مزیت‌ها و همینطور امکان تحقق آن در عراق به بازارنیوز گفت: چندی قبل، طرحی با همین مضمون در افغانستان اجرا شد که طی آن ارز‌های صادراتی دیگر به صورت فیزیکی به ایران نمی‌آمد، بلکه این منابع ارزی در همان افغانستان تحویل نماینده یکی از بانک‌ها داده می‌شد.


این عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: در این فرایند، صادرکننده بعد از تحویل ارز‌های صادراتی، معادل ریالی آن را در ایران دریافت و سپس تعهدات ارزی خود را رفع می‌کرد. در مقابل، بانک مرکزی هم با استفاده از ارز‌های دریافتی، بازار داخل را کنترل و نیاز فعالان اقتصادی را تامین می‌کرد.


وی درباره امکان تحقق چنین برنامه‌ای در عراق گفت: در این کشور صرافی‌ها می‌توانند همان کارکرد بانک‌ها را برای فعالان اقتصادی داشته باشند؛ به بیان ساده‌تر، این امکان وجود دارد که یک صرافی به نمایندگی از بانک مرکزی ایران، فرایندی را طی کند که مشابه آن توسط برخی از بانک‌ها در افغانستان صورت می‌پذیرد.


حسینی در پاسخ به این سوال که تحویل ارز صادرکنندگان به صرافی نماینده بانک مرکزی باید دیناری باشد یا دلاری، گفت: در حال حاضر این امر با اسکناس دلار صورت می‌پذیرد، اما اگر تحویل ارز با استفاده از دینار عراق انجام شود، وضعیت صادرکنندگان در این کشور خیلی بهتر از قبل خواهد شد.


این عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق توضیح داد: الان به دلیل اعمال برخی سیاست‌های اقتصادی در عراق، امکان نقل و انتقال دلار میان تجار دو کشور خیلی سخت شده، به همین خاطر اگر شرایطی ایجاد شود که طی آن تجار ایرانی و عراقی بتوانند از دینار و یا ریال در معاملات خود استفاده کنند، وضعیت ایران در بازار عراق قدری بهبود خواهد یافت.


وی خاطرنشان کرد: اجرای چنین سیستمی در این کشور‌ها، فرایند رفع تعهد سپاری ارزی را برای صادرکنندگان تسهیل خواهد کرد.


حسینی در پایان تاکید کرد: نظر رئیس کل بانک مرکزی ایران بیشتر متمایل به این است که تحویل ارز صادرکنندگان صرفاً به صورت دلار انجام شود، اما به جای اینکه فیزیک دلار را به داخل ایران بیاورند، تصمیم دارند که از همان کشور، اقدام لازم برای مصرف ارز مانند تامین ارز واردات برخی از کالا‌های مهم را انجام دهند.

عرض ادب و احترام، عباس پور هستم رئیس موسسه تسهیلگران تجارت فکر فردا

به اتفاق همکارم سرکار خانم رفعتی، عضو هیات مدیره و مدیر عامل موسسه تسهیلگران تجارت فکر فردا، در این جلسه حضور پیدا کردیم.

موسسه تسهیلگران تجارت فکر فردا، مجری اعزام و پذیرش هیات های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران است؛ و تنها گروهی هستیم که اعزام هیات تجاری را هدفمند انجام میدهیم و این هدفمندی باعث شده که برای شرکت‌های ایرانی در حوزه بازاریابی صادراتی شان بسیار نتیجه بخش باشد.

هدفمند بودن به این معنی که :

  1. در یک حوزه تخصصی تعداد 50 شرکت ایرانی در غالب یک هیات تجاری با همراهی مسوولینی از سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی به عراق می رویم.
  2. در سالن بزرگ و فلت هتل محل اقامت هیات تجاری ایرانی یک نمایشگاه چابک شیک برپا می کنیم، به هر شرکت ایرانی یک میز در فضایی حدود 9 الی 10 متری به صورت اوپن و بدون پارتیشن بندی و غرفه سازی اختصاص داده میشود که نمونه محصول کاتالوگ، بروشور و رول آپ خودشان را به مدت 3 روز به نمایش می‌گذارند.
  3. از طریق ارتباط با اتحادیه ها، تشکل های دولتی و خصوصی، اتاق های بازرگانی و همچنین حضور میدانی در بازار عراق تجار تراز اول حوزه تخصصی عراق، شناسایی و به صورت وی آی پی برای بازدید از نمایشگاه چابک ایران و ملاقات و مذاکره با هیات ایرانی دعوت به عمل می آید.

لذا با توجه به مباحث مطرح شده در این جلسه اعلام آمادگی می‌کنیم در حوزه صنعت ساختمان، خدمات فنی ومهندسی و بیمارستان سازی که از سوی عراق بسیار مورد تقاضا هست، یک هیات تجاری به عراق اعزام کنیم و یک نمایشگاه چابک در بغداد برگزار کنیم و تجار مصالح و لوازم ساختمانی عراق، پیمانکاران و صاحبان پروژه بغداد را هدف قرار دهیم و برای ملاقات و مذاکره با شرکت‌های ایرانی دعوت کنیم.

با هدف شراکت با تجار و پیمانکاران عراق در دو حوزه تامین مصالح، لوازم و تجهیزات پروژه‌های آنها مستقیم از کارخانه ایران و مشارکت در اجرای پروژه‌هایشان به‌ویژه پروژه هایی که پیمانکاران عراقی توان فنی پایین تری دارند مثل ساخت و تجهیز بیمارستان.

و همچنین با توجه به استانی بودن بودجه های عمرانی عراق و به تبع آن پروژه های عراق، اعلام آمادگی می‌کنیم هیات های تجاری بیشتری برای سایر استان‌های عراق نیز برنامه‌ریزی خواهیم کرد از جمله اربیل، سلیمانیه، نجف و کربلا و سایر استان‌ها...

یک خواهش از جمع حاضر دارم:

کشور عراق نه تنها در شرایط تحریمی فعلی که گزینه استراتژیک تجاری برای ایران محسوب می‌شود بلکه حتی در شرایط بعد از تحریم‌ها نیز مهم‌ترین شریک صادراتی ایران عراق خواهد بود.

امروزcountry brand  ایران در عراق دوم است و این به مدد خط شکنی‌ها و تلاش‌های شبانه‌روزی کارآفرینان ایرانی، شرکت‌های بزرگ و برند‌های بنامی همچون کاله و سحر و پارس کیهان و استراتوس است.

و اگر امروز country brand ایران در عراق اول نیست به دلیل کم کاری شرکت‌های بزرگ ایرانی است که در بازار عراق حضور ندارند.

خواهش بنده از شرکت‌های بزرگ ایرانی در حوزه‌های مختلف این است:

حضور شما در بازار عراق راه را برای حضور سایر شرکت‌ها هموار می‌کند و این وظیفه ملی و مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ ایرانی است که در بازار عراق خط شکنی کنند، و با نگاه بلند مدت برای فتح بازار عراق هزینه کنند.

و به معنی واقعی کلمه اگر شما برنخیزید چه کسی برخیزد

با تشکر

 

مدیرکل دفتر حوزه غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران گفت: سند راهبرد تجارت ایران و عراق در وزارت خارجه در حال تدوین است که با تکمیل آن نقشه راه ایران و عراق به طور کامل مشخص می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عبدالامیر ربیهاوی امروز در سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری همکاری‌های ایران و عراق گفت: صادرات ایران به عراق در ۸ ماهه اول سال جاری به لحاظ ارزشی  ۳۰ درصد رشد داشته است.

مدیر‌کل حوزه غرب آسیا سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: در ۸ ماهه سال جاری ارزش صادرات ایران به عراق 6.2 میلیارد دلار بوده که یک میلیارد و۳۰۰ میلیون دلار آن صادرات گاز بوده است.

وی بیان داشت: رشد صادرات ما به عراق به همراه صادرات در ۸ ماهه ۳۰ درصد بوده و بدون در نظر گرفتن گاز ۱۰ درصد بوده است.

ربیهاوی با بیان اینکه امیدواریم رشد صادرات ایران به عراق تا پایان سال نیز ادامه یابد گفت: امیدواریم در سال جاری مانند سال ۱۴۰۱ رکورد صادرات ما به عراق شکسته شود زیرا در سال گذشته با صادرات بیش از ۱۰ میلیارد دلار به عراق رکورد صادرات ۲۰ ساله ما به عراق شکسته شد.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق بیان داشت: بعد از تاکیدات بخش دولتی و خصوصی مبنی بر لزوم سرمایه گذاری مشترک در عراق، در ۸ ماهه ابتدای سال جاری شرکت‌های بزرگی در عراق حضور یافتند و توافقاتی نیز با شرکت‌های عراق برای تولید مشترک انجام شده است.

مدیرکل دفتر حوزه غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به ممنوعیت‌های ارزی که بانک مرکزی عراق برای مبادلات تجاری با ایران ایجاد کرده است اظهار داشت: این سیاست‌های ارزی از سوی عراق برای ۵ کشور از جمله ایران اعمال شده است  لذا تجار عراقی در معاملات تجاری با این کشورها نمی‌توانند از ارز به نرمی رسمی استفاده کنند و نباید از ارز به قیمت بازار آزاد استفاده کند که این موضوع قدرت رقابت در بازار عراق را در مقابل رقبا از ما می‌گیرد.

وی افزود: البته برای حل این مسأله اقداماتی صورت گرفته و حتی در سفر اخیر وزیر صمت کشورمان به عراق دیدارهایی با نخست وزیر، وزیر تجارت، رییس اتاق بازرگانی بغداد انجام شد تا این مشکل مرتفع شود. اما به هرحال از آنجا که این محدودیت‌ها ناشی از تصمیمات بانک فدرال رزرو آمریکا برای عراقی‌ها است آنها نمی‌توانند از این موضوع سرباز بزنند و با ایرانی‌ها کار کنند و مشکلاتی برای آنها بوجود خواهد آمد.

مدیرکل دفتر حوزه غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: حتی چند بانک خصوصی عراقی به علت برقراری تعاملات با کشورها، تحریم شده اند و جلوی تعاملات ارزی آنها گرفته شده است.

وی گفت: به نظر می‌رسد راهکار حل این مسأله رایزنی بخش خصوصی عراق با دولت عراق باشد.

مدیرکل دفتر حوزه غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: بخش خصوصی عراق بخش قدرتمندی است و اگر منافع تجاری آنها با این محدودیت‌ها به خطر بیفتد می‌توانند با رایزنی بخشی از این مسایل را حل کنند اما جلسات ما به بخش دولتی عراق در این زمینه چندان نتیجه‌بخش نخواهد بود، ضمن اینکه باید به این موضوع توجه کرد که اگر تجارت عراقی جایگزین ما را در کالاهای مورد نیازشان پیدا کنند، حتما به سمت تامین کالا از آن کشورها گرایش می‌یابند.

وی افزود: با توجه به حضور رقبا از جمله عربستان و ترکیه در بازار عراق و مشکلات ذکر شده اگر به فکر حل آن نباشیم تجارت با عراق برای ما در سال آینده میلادی سخت می‌شود.

ربیهاوی با اشاره به تدوین سند راهبرد تجارت ایران با عراق در وزارت خارجه گفت: این راهبرد تجاری با چین تدوین شده است و اکنون این سند در مورد عراق در حال تدوین است و نظراتی از ما خواسته‌اند.

مدیرکل دفتر حوزه غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: با تدوین این سند نقشه راه ایران و عراق به کامل ترسیم می‌شود.

وی در پایان از برگزاری چهارمین نمایشگاه چابک در حوزه صنعت ساختمان و زیرساخت خدمات فنی و مهندسی ساخت و تجهیز بیمارستان از ۳۰ بهمن تا ۴ اسفند امسال در بغداد خبر داد.

لینک اصلی خبر 

سازمان توسعه تجارت ایران:

فراخوان حضور در نمایشگاه صنعت ساختمان و زیرساخت خدمات فنی و مهندسی و ساخت و تجهیز بیمارستان عراق