بی‌خبری تجار ایرانی از جزئیات «ریال آفشور» در عراق/ تعهد سپاری ارزی تسهیل می‌شود؟

یک عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق ضمن اشاره به اظهارات اخیر رئیس کل بانک مرکزی در آغاز صادرات ریالی به عراق و افغانستان، گفت: اجرای چنین سیستمی در این کشور‌ها، فرایند رفع تعهد سپاری ارزی را برای صادرکنندگان تسهیل خواهد کرد.

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ اواخر هفته قبل، «محمدرضا فرزین» رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست شورای دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی، از آغاز صادرات ریالی به کشور‌های افغانستان و عراق خبر داد.


رئیس کل بانک مرکزی در این نشست گفت: طرح ریال برون مرزی ماه‌های زیادی است که در بانک مرکزی در حال بررسی بوده و با اجرایی شدن آن، درخواست صادرکنندگان برای صادرات ریالی به افغانستان و عراق حل می‌شود.


«یحیی آل اسحاق» رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با بازارنیوز پیرامون جزئیات صادرات ریالی ایران به عراق اظهار کرد: از چنین موضوعی اطلاع نداریم و بانک مرکزی هنوز چیزی در این مورد به  ما نگفته است. این وظیفه بانک مرکزی است که پیرامون صادرات ریالی به عراق اطلاع‌رسانی کند.


«سید حمید حسینی» عضو اتاق مشترک ایران و عراق هم مانند رئیس این اتاق نسبت به برخی از ابعاد بکارگیری «ریال آفشور» در مبادلات تجاری دو کشور ابراز بی‌اطلاعی کرد، اما پیرامون سوابق، مزیت‌ها و همینطور امکان تحقق آن در عراق به بازارنیوز گفت: چندی قبل، طرحی با همین مضمون در افغانستان اجرا شد که طی آن ارز‌های صادراتی دیگر به صورت فیزیکی به ایران نمی‌آمد، بلکه این منابع ارزی در همان افغانستان تحویل نماینده یکی از بانک‌ها داده می‌شد.


این عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: در این فرایند، صادرکننده بعد از تحویل ارز‌های صادراتی، معادل ریالی آن را در ایران دریافت و سپس تعهدات ارزی خود را رفع می‌کرد. در مقابل، بانک مرکزی هم با استفاده از ارز‌های دریافتی، بازار داخل را کنترل و نیاز فعالان اقتصادی را تامین می‌کرد.


وی درباره امکان تحقق چنین برنامه‌ای در عراق گفت: در این کشور صرافی‌ها می‌توانند همان کارکرد بانک‌ها را برای فعالان اقتصادی داشته باشند؛ به بیان ساده‌تر، این امکان وجود دارد که یک صرافی به نمایندگی از بانک مرکزی ایران، فرایندی را طی کند که مشابه آن توسط برخی از بانک‌ها در افغانستان صورت می‌پذیرد.


حسینی در پاسخ به این سوال که تحویل ارز صادرکنندگان به صرافی نماینده بانک مرکزی باید دیناری باشد یا دلاری، گفت: در حال حاضر این امر با اسکناس دلار صورت می‌پذیرد، اما اگر تحویل ارز با استفاده از دینار عراق انجام شود، وضعیت صادرکنندگان در این کشور خیلی بهتر از قبل خواهد شد.


این عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق توضیح داد: الان به دلیل اعمال برخی سیاست‌های اقتصادی در عراق، امکان نقل و انتقال دلار میان تجار دو کشور خیلی سخت شده، به همین خاطر اگر شرایطی ایجاد شود که طی آن تجار ایرانی و عراقی بتوانند از دینار و یا ریال در معاملات خود استفاده کنند، وضعیت ایران در بازار عراق قدری بهبود خواهد یافت.


وی خاطرنشان کرد: اجرای چنین سیستمی در این کشور‌ها، فرایند رفع تعهد سپاری ارزی را برای صادرکنندگان تسهیل خواهد کرد.


حسینی در پایان تاکید کرد: نظر رئیس کل بانک مرکزی ایران بیشتر متمایل به این است که تحویل ارز صادرکنندگان صرفاً به صورت دلار انجام شود، اما به جای اینکه فیزیک دلار را به داخل ایران بیاورند، تصمیم دارند که از همان کشور، اقدام لازم برای مصرف ارز مانند تامین ارز واردات برخی از کالا‌های مهم را انجام دهند.

ساعات کار

  • شنبه - چهارشنبه: 08:00 - 16:00
  • پنجشنبه: 09:00 - 12:30

ارتباط با ما

  • تهران، خیابان ستارخان، خیابان کوثر دوم، بن بست مینو، پلاک 4، واحد 2
  • تلفن:02166563118-02166563164
  • فکس: 02166439694
  • واتس اپ: 09037977079
  • ایمیل: info@fftf.ir
Top