کاهش ۴۹ درصدی صادرات از مرز دوغارون

صادرات از مرز دوغارون

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت:صادرات از مرز زمینی دوغارون به کشور افغانستان ۴۹ درصد از لحاظ وزنی و ارزشی کاهش یافته است.

جواد جعفری ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: در پنج ماهه نخست امسال ۱۶۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۹ میلیون و ۴۸۰ هزار دلار از طریق گمرک، پایانه مرزی، بازارچه مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت افغانستان صادر شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال  کاهش ۴۹ درصد در وزن و ارزش را نشان می‌دهد.

او به علل کاهش صادرات در گمرک دوغارون  اشاره کرد و افزود:  تضعیف اقتصاد افغانستان، برخی تعرفه‌های گمرکی و تحولات سیاسی در این کشور باعث شده روند صادرات از این گذرگاه رسمی کاهش یابد.

ناظر گمرکات خراسان رضوی ادامه داد: در همین پنج ماهه امسال، میزان ۶ میلیون و ۵۷۰ هزار دلار کالا به وزن ۶ هزار و ۱۶۴ تن از سوی کشور افغانستان و از طریق مرز دوغارون وارد ایران شده که ۳۵ درصد رشد دلاری و ۱۴ درصد رشد وزنی داشته است.

جعفری بیان کرد: این مقدار کالای صادراتی در قالب حدود هفت هزار کامیون در معبر بین المللی دوغارون انجام شده است و از طرفی ۲۸۰ کامیون از سمت افغانستان به مقصد ایران کالا واردات کرده اند.

او تصریح کرد: سوخت، مصالح ساختمانی و مواد خوراکی عمده کالا‌های صادراتی و خشکبار و مواد معدنی عمده کالا‌های وارداتی در گمرک زمینی دوغارون هستند که بین ایران و افغانستان جابجا می‌شوند.

ناظر گمرکات خراسان رضوی تاکید کرد: ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های فعال در مرز دوغارون و اجرای طرح جامع این پایانه مرزی می‌تواند منجر به تسهیل در تردد ناوگان تجاری و در نهایت افزایش صادرات شود.

جعفری اظهار کرد: با اجرای طرح جامع پایانه مرزی و گمرک دوغارون، این کانون اقتصادی از لحاظ ساختاری سامان می‌یابد و خروجی و ورودی کامیون‌ها و مسافران مشخص و منظم می‌شود.

گمرک مرزی دوغارون تایباد با قدمتی ۱۰۰ ساله در شرق خراسان رضوی و در فاصله ۱۳۰ کیلومتری هرات، دومین شهر بزرگ افغانستان، قرار دارد.

ساعات کار

  • شنبه - چهارشنبه: 08:00 - 16:00
  • پنجشنبه: 09:00 - 12:30

ارتباط با ما

  • تهران، خیابان ستارخان، خیابان کوثر دوم، بن بست مینو، پلاک 4، واحد 2
  • تلفن:02166563118-02166563164
  • فکس: 02166439694
  • واتس اپ: 09037977079
  • ایمیل: info@fftf.ir
Top